नाशिक शहर
Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Nashik is a city in the northwest region of Maharashtra in India, and is the managerial headquarter of the Nashik District and Nashik Division. This city is also one of the most up-and-coming cities in Maharashtra with a vibrant culture and entertainment ethos. Get complete information about Geographical and Political Area of Nashik in below Paragraph.

नाशिक, महाराष्ट्र हा भारततील  एक शहर आहे. महाराष्ट्र वायव्य मध्ये पुणे पासून  205 किमी आणि मुंबई पासून 150 किमी आहे. नाशिक देखील नावाने ओळखले जाते . शहर हिन्दू यात्रेकरूंच्या एक प्रमुख केंद्र आहे . नाशिक पवित्र नदी गोदावरी च्या बँका वर स्थित आहे . त्याची उंची समुद्रसपाटीपासून स्तरा वर 565 मीटर आहे . नदी गोदावरी च्या बँका स्थित फार सुंदर पदपथ आहे . पंचवटी शहराच्या सर्वात प्रमुख भाग आहे . याशिवाय, अनेक मंदिरे आहेत . नाशिक मध्ये उत्सव मोठ्या संख्येनं गर्दी पाहता येत नाही. नाशिक आस्था का शहर है। यहां आपको बहुत से सुंदर मंदिर और घाट देखने को मिलेगें। यहां विभिन्न त्योहारों को बहुत ही उत्साह के साथ मनाया जाता है। यहां ज्‍यादातर भगवान के प्रति आस्‍था रखने वाले पर्यटक अधिक संख्‍या में आर्कषित होते है।


Pictures of Nashik:

Nasik Tourism and Information Nasik Tourism and Information1  Nasik Tourism and Information3 Nasik Tourism and Information4

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
,  • Polls

    महाराष्ट्रातील भाजप आणि शिंदे सेना युती टिकेल का ?

    View Results
Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Menu